Główna » Artykuły

Jagody prostytucją pachnące

Autor: admin dnia 12 października 2009 Brak komentarzy

„AAA Atrakcyjne panie do pracy jako kelnerki w Szwecji. Wysokie zarobki i zakwaterowanie. AAA Szwecja – bez znajomości języka, bez kwalifikacji”. Wiele kobiet odpowiadających na tego typu ogłoszenia zostało porwanych i zmuszonych do pracy w szwedzkich domach publicznych.

By temu zapobiec organizacja pozarządowa „Kvinnojouren Frideborg” z Karlskrony opracowała projekt „Catseb”, mający na celu przeciwdziałanie handlowi ludźmi. Miesiąc temu do projektu, jako jedyne miasto na Pomorzu, przystąpiła Gdynia. Projekt koordynuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

- Właśnie takie ogłoszenia są najbardziej podejrzane - mówi Dalia Lussa, koordynatorka projektu „Catseb”. - Szukając pracy po pierwsze trzeba bardzo uważnie przeczytać treść oferty, szczególnie kiedy nie wymagane są kwalifikacje i znajomość języka, po drugie, zadzwonić do ewentualnego pracodawcy i sprawdzić jego wiarygodność, po trzecie o swoim wyjeździe należy powiadomić całą rodzinę, a po czwarte, na wszelki wypadek zrobić kopie dokumentów. Nie można ufać żadnej ofercie o pracę. Nawet jeżeli dotyczy zbioru runa leśnego.

Głównym założeniem projektu „Catseb” jest nawiązanie współpracy pomiędzy miastami nadbałtyckimi w czterech krajach: Litwie (Kłajpeda), Łotwie (Ventspils, Liepaja), Szwecji (Karlskrona, Karlshamn) i Polsce (Gdynia). W Gdyni Stowarzyszenie „Razem” stara się o nawiązanie współpracy z policją, prokuraturą oraz ze strażą graniczną, a w szczególności z promową obsługą przejść granicznych.

- Jesteśmy zarówno krajem tranzytowym, docelowym, jak i wyjazdowym – mówi Dalia Lussa. - Przez Polskę przewożone są głównie kobiety z Rosji, Rumunii i Bułgarii, nie zdające sobie sprawy z tego, w co się angażują. Są im zabierane dokumenty, a następnie trafiają do domów publicznych. Ostatnim miejscem identyfikacji ofiar jest przejście graniczne. Po jego przekroczeniu trafiają do dużych miast, jak Sztokholm czy Oslo. Tam możliwość ich namierzenia dramatycznie spada.

Z oficjalnych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wynika, że w 2005 roku tylko trzy kobiety z Trójmiasta zostały wywiezione przez pośredników z Polski do pracy w szwedzkich domach publicznych. Uwolnione zostały dopiero po interwencji Interpolu. W rzeczywistości mimo, że w Szwecji panuje zakaz prostytucji, takich przypadków są dziesiątki. Za handel ludźmi grozi kara od trzech lat więzienia.

Osoby, które zetknęły się z problemem handlu ludźmi mogą uzyskać pomoc w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gdyni przy ul. Leszczynki 177, tel. (0-58) 622 22 22 (całodobowo). Prośbę o pomoc można kierować również do warszawskiej Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada” (skrytka pocztowa 5 PL 00-956 Warszawa 10, tel. zaufania: +48 22 628 99 99, e-mail: strada@pol.pl). To, czy pośrednik pracy ma aktualną licencję, można sprawdzić na stronie: www.kraz.prac.gov.pl.

trojmiasto.pl, Magdalena Szałachowska, 28 marca 2007Tagi: , ,

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.

  Copyright ©2021 STOWARZYSZENIE RAZEM, wszystkie prawa zastrzeżone.| Silnik WordPress| Skórka: Gandhi autorstwa Techblissonline.com, tłumaczenie: Skórki Wordpress